Jsme ryze česká společnost s dlouholetou tradicí...

Naší strategií je

 • Vymezovat se vůči konkurenci růstem tržního podílu expanzí do tržní sítě v okruhu 150km:
 • formou vlastní sítě
 • formou frenčízy
 • formou odběratelů velkoskladu
 • Dbát na spokojenost zákazníků:
 • vytvářením přátelského prostředí
 • sortimentem na míru
 • Usilovat o spokojenost zaměstnanců:
 • dlouhodobými sociálními jistotami
 • možností seberealizace
 • nadstandardní péčí
 • Být fér vůči dodavatelům:
 • stát se vyhledávaným seriozním obchodním partnerem
 • vytvořením náročného a otevřeného obchodního prostředí

Historie

V roce 1919 vzniklo v Ostravě družstvo Budoucnost. Toto družstvo se do začátku druhé světové války rozrostlo na celou Moravu. Jedno z největších zastoupení bylo na Opavsku a z toho důvodu zde byla zřízena samostatná divize.

Během války byla činnost družstva německými úřady zakázána a jeho majetek rozdělen.

Po druhé světové válce došlo k obnovení činnosti družstva, i když vlivem válečných událostí byla téměř polovina jeho majetku zničena.

Po roce 1948 bylo družstvo politickou mocí donuceno provést několik reorganizací. V roce 1951 bylo rozdrobeno na jednotlivá družstva s okresní působností, v roce 1953 pak na družstvíčka s působností jen v jedné obci. Tyto reorganizace přivedly jednotlivá družstvíčka téměř ke krachu.

Opavské spotřební družstvo pod názvem Jednota působí od roku 1957, v roce 1960, při změně rozdělení okresů pak sloučením Jednoty Opava, Hlučín a Bílovec, došlo k vytvoření družstva v dnešním rozsahu okresu Opava.

Na základě politických tlaků prošlo družstvo několika reorganizacemi a delimitacemi, byly zestátňovány některé jeho části, následně pak některé jeho části po roce 1968 opět navráceny. Po roce 1968 byl zrušen dokonce i zákaz, aby družstva mohla působit i ve městech.

Do roku 1989 družstvo odkoupilo od obecních úřadů většinu své prodejní sítě, kterou tyto obecní úřady vybudovaly v rámci tzv. "akce Z". Tyto odkupy družstvo financovalo většinou z úvěrů.

Před rokem 1989 zaměstnávala opavská Jednota na 3000 lidí a provozovala kolem 500 jednotek, přičemž její obrat se pohyboval na zhruba stejné úrovni jako dnes.

Racionalizací činnosti se počet zaměstnanců snížil na 701. V současné době družstvo provozuje 93 prodejen (87 ve vlastních objektech, 8 v pronajatých prostorách).

Po restrukturalizaci se opavské SD zabývá převážně prodejem zboží denní potřeby, jen okrajově prodejem průmyslového zboží, textilu, obuvi a stavebnin. Počátkem 90. let zrušila Jednota své lahůdkářské výrobny, úsek dopravy, údržby, ukončila pohostinskou činnost, z deseti prodejen stavebnin ponechala pouze dvě a na minimum zredukovala počet samostatných prodejen průmyslového zboží.

Původně družstvo provozovalo několik potravinářských velkoskladů, a sice ve Vítkově, v Hlučíně a v Háji ve Slezsku. Před rokem 1989 byl zrušen sklad v Háji ve Slezsku jako potravinářský a začal zásobovat celé družstvo drogerií. Později byl přestěhován do Opavy-Kateřinek. V roce 2000 byl zrušen sklad ve Vítkově a jeho činnost převzal velkoobchod v Hlučíně. Na přelomu let 2003 a 2004 došlo za plného provozu k postupnému bourání starých budov a vybudování moderního logistického centra v Hlučíně. Toto bylo uvedeno do provozu 1.5.2004, o měsíc později se pak do tohoto skladu přestěhoval i sklad drogistického zboží z Opavy. V létě 2004, po dokončení chladírny a mrazírny došlo k rozšíření velkoobchodního sortimentu o sortiment čerstvého zboží.

Logistické centrum v Hlučíně je vybaveno špičkovou výpočetní technikou a organizace práce v tomto skladu je na světové úrovni. Toto nejlépe charakterizují ocenění, kterých se mu dostalo:

Ocenění Log-In 2005 Zvítězil v celostátní soutěži o nejlepší logistické řešení roku 2005.

Ocenění IT projekt 2005 Zvítězil v celostátní soutěži o nejlepší implementaci výpočetní techniky v roce 2005.

Ocenění MS Industry Awards 2006 Byl vyhodnocen firmou Microsoft jako nejlepší aplikace jejich programu roku 2006.

Z maloobchodní sítě je největší prodejní jednotkou hypermarket v Opavě Jaktaři, který byl otevřen 5.12.1997. Jeho prodejní plocha je 2500 m2, disponuje 180 parkovacími místy a v současnosti se na obratu družstva podílí 13,8%.

Družstvo expanduje mimo svůj původní okres a má dostatek prostředků pro pořízení nových jednotek, případně i pro jejich výstavbu. Mimo okres Opava má družstvo tři prodejny v okrese Bruntál, dvě v okrese Ostrava a jednu v okrese Olomouc.

K 1.1.1991 mělo opavské družstvo úvěry ve výši 320 milionů Kč, v roce 2005 hospodařilo s provozním úvěrem necelých 40 mil.Kč. Splátky starých závazků dramaticky zbrzdily rozvoj družstva v posledních 15 letech. I přesto provedlo družstvo investici 70 mil. Kč do hypermarketu v Jaktaři v roce 1997 a ve stejné výši i do VO v Hlučíně v roce 2004.

Od roku 1995 provozuje družstvo věrnostní systém na bázi bezkontaktních čipových karet. S jejich pomocí mohou zákazníci platit své nákupy v síti prodejen nejen opavského družstva, ale na základě vzájemných dohod také v prodejnách Jednoty Český Těšín. Z plateb prováděných čipovou kartou dostávají jejich majitelé slevy. Pomocí karet si lze také ve jmenovaných prodejnách vyzvednout či uložit peníze na účet nebo provádět bezhotovostní bankovní operace.

V roce 2020 získal náš supermarket TERNO ocenění Tradiční český obchod.

Tohoto ocenění si opravdu vážíme a zavazuje nás to k úsilí být ještě lepší!